Nowe zakupione tytuły książek papierowych
Aktywnych czytelników w 2024 r.
Liczba wypożyczeń książek, czasopism i audiobooków w 2024 r.
Liczba odwiedzin w Bibliotece w 2024 r.
Na terenie Gminy Wielowieś działają 2 biblioteki: Biblioteka Główna zlokalizowana w Wielowsi w budynku Urzędu Gminy oraz Filia mająca siedzibę w Świbiu, mieszcząca się w wynajmowanym lokalu należącym do parafii w Świbiu.
Biblioteki czynne są:
główna w Wielowsi od poniedziałku do piątku + wybrane soboty (jedna lub dwie w miesiącu),
filia w Świbiu poniedziałki, środy, piątki + soboty zgodnie z harmonogramem.
Biblioteki czynne są w godzinach dostosowanych do potrzeb środowiska: 40 godzin tygodniowo w przypadku wypożyczalni dla dzieci i dorosłych, czytelni i sali komputerowej w bibliotece głównej oraz 20 godzin tygodniowo w Filii w Świbiu.
W 2024 r. pozyskano kwotę 3.230,00 zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. Zakupiono 135 książek.
Biblioteka pozyskała dotację w kwocie 11.900,00 zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego na zadanie pt. "Książka na scenę! Teatralna „Przygoda w bibliotece".
Książka na scenę! Teatralna „Przygoda w bibliotece”
Realizacja projektu dofinansowanego przez MKiDN, który poświęcony był w głównej mierze promocji czytelnictwa, poprzez wskazanie jak istotną rolę odgrywa sztuka teatralna i literatura w kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych i społecznych oraz w jaki sposób sprzyja rozwojowi czytelnictwa. Miał również na celu pokazać bibliotekę jako miejsce otwarte i atrakcyjne dla dzieci, młodzieży ich rodziców i opiekunów, gdzie można nie tylko poczytać i wypożyczyć książkę, ale również spotkać się z rówieśnikami i rozwijać swoje zainteresowania. Odbiorcami projektu były dzieci, młodzież, rodzice i opiekunowie oraz dorośli mieszkańcy gminy.
Realizacja projektu w szczególności obejmowała:
warsztaty teatralne dla uczniów szkół podstawowych na podstawie bajek i baśni z literatury polskiej i światowej. Podczas 22 spotkań warsztatowych, które odbyły się 11, 17, 25 kwietnia, 8, 13, 23, 29 maja oraz 6, 13, 17 czerwca powstał bajkowy spektakl pt. „Przygoda w bibliotece”. Warsztaty prowadzone były przez aktorów gliwickiego teatru WIT - WIT. W zajęciach warsztatowych wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej w Wielowsi z klasy VII. Frekwencja na warsztatach wyniosła 282 osoby. Prezentacja powarsztatowego spektaklu odbyła się podczas wydarzenia podsumowującego projekt w dn. 17 czerwca 2024 r. w budynku biblioteki.
spotkanie autorskie z Laurą Łącz z pisarką i aktorką ph. „Od pisarza do aktora czy od aktora do pisarza”. Podczas spotkania Pani Laura Łącz przybliżyła kulisy pracy aktorskiej w teatrze oraz zaprezentowała swój dorobek literacko-autorski w postaci wydanych książek, czytając swoje zabawne opowiadania, które zostały wysłuchane z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Natomiast w nawiązaniu do warsztatów teatralnych prowadzonych w ramach projektu w bibliotece, z ogromnym profesjonalizmem opowiedziała również o swoich doświadczeniach jako osoba prowadząca warsztaty poetyckie i teatralne dla dzieci, specjalizując się przy tym w dokonywaniu adaptacji utworów literackich i pisaniu na ich podstawie własnych scenariuszy. Na zakończenie spotkania był czas na wspólne fotografie, autografy oraz na rozmowy i podziękowania za wspaniały czas spędzony z niecodziennym gościem. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych, grupa młodzieży biorąca udział w warsztatach aktorskich oraz zaproszeni goście w tym rodzice, nauczyciele i czytelnicy biblioteki i przedstawiciele gminnych jednostek. Frekwencja 121 osób.
„Przygoda w bibliotece” – spektakl, który odbył się w bibliotece w dn. 17 czerwca, będący pokłosiem warsztatów teatralnych. Na scenie zaprezentowali się najlepsi aktorzy spośród 17 uczestników zajęć warsztatowych, którzy pokazali widowni w sposób współczesny, bohaterów znanych, dziecięcych książek i baśni (m. in. Królowa Śniegu, Calineczka, Księżniczka na ziarnku grochu, Dzwoneczek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Kot w butach, Dziewczynka z zapałkami, Kopciuszek). Głównym przesłaniem spektaklu było zachęcenie do czytania, a sam spektakl w szczególności opowiadał o tym dlaczego należy czytać książki i co się dzieje z bohaterami bajek, jeśli książek nie czytamy. Spektakl był wydarzeniem kończącym i podsumowującym projekt. Oprócz uczestników warsztatów, wzięła w nim udział publiczność z gminnych szkół, mieszkańcy, przedstawiciele gminy oraz podległych jednostek, a także rodzice i nauczyciele. W wydarzeniu wzięło udział 150 osób.
Łącznie w ramach projektu zorganizowano 22 wydarzenia (20 spotkań warsztatowych, spotkanie autorskie i spektakl, będący wydarzeniem podsumowującym i kończącym projekt) z udziałem współorganizatorów, uczestników - uczniów i nauczycieli ze Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Wielowsi i Świbiu oraz mieszkańców gminy. W projekcie wzięły udział 553 osoby.
Biblioteka posiada pracownię robotyki wraz ze stanowiskami komputerowymi, w której można skorzystać z nauki programowania oraz zabaw z robotami. Zajęcia prowadzone są dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych.
Z darmowego stanowiska komputerowego w 2024 r. skorzystało 9 osób.
Ponadto w 2024 roku udzielono 262 informacji.
Kody EMPIK GO
Czytelnicy mają możliwość korzystania z bezpłatnych kodów do platformy Empik Go, oferującej dostęp do ponad 31 tys. tytułów e-booków oraz 25 tys. audiobooków i podcastów. W 2024 r. wydano 15 kodów.
Duże Litery
W księgozbiorze Biblioteki czytelnicy mogą znaleźć pozycje napisane dużą, czytelną czcionką. Książki te chętnie wypożyczane są osobom starszym i niedowidzącym oraz tym, którzy cenią sobie komfort czytania. W Bibliotece Głównej znajduje się na razie 65 egzemplarzy. Biblioteka planuje rozwijanie tego księgozbioru, gdyż zapotrzebowanie na tego typu zbiory jest duże. W 2024 r. zakupiono 7 egzemplarzy takich książek.
Działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielowsi w zakresie edukacji kulturalno - literackiej oraz promocji wiedzy wynika z jej statutowych zadań. Przy współpracy z organizacjami i instytucjami na terenie gminy i województwa organizowane są wydarzenia promujące czytelnictwo, wspierające edukację oraz działania rozwijające aktywność twórczą dzieci i młodzieży.
Łącznie w ramach działalności biblioteki głównej w 2024 r. odbyło się 100 wydarzeń w których wzięło udział 2655 osób.
W bibliotece głównej i filii w ramach w/w działalności w 2024 r. odbyły się następujące wydarzenia:
Ferie z Biblioteką – podczas akcji Ferie z biblioteką odbywały się m. in. zajęcia plastyczne: „Idzie mróz”, „Niedźwiedź polarny” i „Zima za oknem”. Przeprowadzono również zajęcia z robotyki, wyświetlano kreskówki. Do dyspozycji uczestników zajęć przez cały okres ferii były gry planszowe, puzzle, zabawki oraz multimedialny ekran.
Irena Sendlerowa - lekcja biblioteczna, w dniach 22 i 23 lutego odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone postaci Ireny Sendlerowej. Młodzież klas 7 ZSP w Wielowsi zobaczyła krótki film opowiadający o jej heroicznym poświęceniu dla ratowania Żydów podczas II Wojny Światowej. Uczniowie wysłuchali również informacji o jej życiu i działalności. Z tej okazji w bibliotece została przygotowana specjalna wystawa książek poświęcona Irenie Sendlerowej, udostępniono również tematyczną wystawę biograficzną przedstawiająca życie i działalność wraz ze zdjęciami. W zajęciach wzięło udział 39 osób.
Wielkanocny koszyczek - zajęcia plastyczne z przedszkolakami z okazji Świąt Wielkanocnych oraz pogadanka na temat zwyczajów wielkanocnych. W zajęciach wzięło udział 44 uczestników.
Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci - spotkanie z przedszkolakami podczas, którego dzieci poznały najważniejsze zagadnienia związane z tematyką książek. Poznały pracę bibliotekarza, bibliotekę i wysłuchały czytanych im bajek. W zajęciach wzięło udział 42 uczestników.
Akcja Żonkile - 18 i 19 kwietnia, w dzień 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej Akcji Żonkile, zorganizowanej przez Warszawskie Muzeum Żydów Polin. Akcja rozpoczęła się 12 lat temu. Polega na symbolicznym przypięciu Żonkila w tym dniu, jako o znaku pamięci o tych, którzy walczyli, polegli, których pochłonęła wojna. W tym dniu Bibliotekę odwiedzili uczniowie klas VII ZSP w Wielowsi wraz z nauczycielem, którzy zobaczyli film pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opowiadający o powstaniu w getcie warszawskim oraz wykonali samodzielnie papierowe żonkile. W zajęciach wzięło udział 36 osób.
Dzień Ziemi - ekologiczna impreza plenerowa dla szkół i przedszkoli. W dniu 26 kwietnia na placu przed biblioteką obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zorganizowany z tej okazji festyn miał na celu m. in. rozpropagować proekologiczne zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz aktywizować do zajęć ruchowych w plenerze. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wielowsi, Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Wielowieś, ZSP w Wielowsi i Świbiu. Dla licznie przybyłych uczniów i przedszkolaków przygotowano wiele atrakcji: zajęcia edukacyjne, pokazy ekologiczne i wystawę. Przybyli również przedstawiciele Lasów Państwowych ze swoim ekologicznymi stanowiskiem. Uczniowie ZSP stworzyli łąki kwietne i domki dla owadów w parku, przedszkolaki ozdobiły park własnoręcznie zrobionymi kwiatami. Pracownicy biblioteki przygotowali wiele gier, zabaw i zajęć plastycznych dla dzieci oraz słodki poczęstunek. Zobaczyć można było także wystawę ekologiczną o OZE. W imprezie wzięło udział 350 osób.
Tydzień Bibliotek w ramach tej ogólnopolskiej akcji czytelniczej biblioteka promowała swoją działalność. Odbyły się następujące wydarzenia:
Kawa z bibliotekarzem - biblioteka zaprosiła do udziału w akcji Kawa z bibliotekarzem. W tym dniu można było poczęstować się kawą w bibliotece, porozmawiać z bibliotekarzami o działalności placówki i książkach oraz wypożyczyć poleconą przez bibliotekarza książkę,
Spotkanie z przedszkolakami z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek w ramach zajęć odbyły się warsztaty plastyczne, słuchanie wybranych książek. W zajęciach wzięło udział 39 osób,
Poznaję bibliotekę - lekcja biblioteczna dla przedszkolaków połączona z sesją zdjęciową.
Dzień Dziecka w bibliotece – w dniu 1 czerwca w bibliotece odbyła się sesja zdjęciowa pt. „Rodzinna magia czytania – sesja zdjęciowa z książką w tle” w której uczestniczyły rodziny zamieszkujące gminę i w większości korzystające z biblioteki. Zdjęcia które wykonano za pomocą profesjonalnego sprzętu fotograficznego, zostały następnie rozesłane do uczestników drogą mailową. W sesji wzięło udział 26 osób.
Noc Muzeów - w ramach obchodów Nocy Muzeów 17 maja biblioteka zapraszała do odwiedzenia Skansenu. Skansen odwiedziła grupa przedszkolna. Przygotowana została również wystawa wydawnictw muzealnych, ekspozycję w Skansenie w tym dniu zobaczyło 45 osób.
Światowy Dzień Dziergania w miejscach publicznych - warsztaty dla pasjonatów włóczkowego hobby. W sobotę 8 czerwca biblioteka gościła zaprzyjaźnioną z placówką Panią, której pasją są robótki ręczne i która tworzy z włóczki przepiękne arcydzieła. Instruowała uczestników warsztatów oraz prezentowała samodzielnie wykonane przez siebie rękodzieło. W warsztatach uczestniczyło 5 osób.
Eko - wakacje w bibliotece - tradycyjnie na czas wakacji, oprócz ciekawych propozycji książkowych, biblioteka przygotowała moc atrakcji dla dzieci. Znalazły się wśród nich zajęcia kreatywne, artystyczne, aktywność na świeżym powietrzu, zajęcia z programowania robotów czy kino biblioteczne. Zajęcia odbywały się przez miesiące lipiec i sierpień, we wtorki, środy i czwartki, wzięło w nich udział 146 uczestników.
Europejskie Dni Dziedzictwa - od 16-19 września biblioteka brała udział w tym ogólnopolskim wydarzeniu w ramach którego zorganizowano: wystawę fotograficzną pn. „Zabytki Gminy Wielowieś”, ukazującą najpiękniejsze, historyczne zabytki gminy; oraz zwiedzanie historycznych budynków w Wielowsi - bibliotekę, Skansen, Kościół i Kaplicę Ewangelicką. Łącznie w wydarzeniu udział wzięło 69 osób. We wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach akcji, uczestniczyli uczniowie szkół w Wielowsi i Świbiu.
Bibliomaluch - zajęcia dla dzieci w wieku 1-5 roku życia służący inicjacji czytelniczej najmłodszych dzieci, skierowany również do rodziców. Były to bezpłatne, cykliczne spotkania dla rodziców z dziećmi prowadzone w bibliotece w Wielowsi. Zajęcia oprócz pracy z książką, obejmowały również różnorodne działania plastyczne w tym sensoplastykę, zajęcia muzyczne, ruchowe, zabawy integracyjne oraz elementy biblioterapii. W 6 zajęciach w miesiącach październik – grudzień wzięły udział 34 osoby.
Noc Bibliotek - ogólnopolska akcja promująca czytanie i korzystanie z lokalnych bibliotek, pt. „MOC bibliotek”, którą obchodzono w dn. 11/12 października. W ramach tego wydarzenia w ciągu wieczoru odbywały się różnorodne wydarzenia i zabawy m. in. uczestnicy przebrani za postacie z książek (Hannibal Lecter z „Milczenia owiec”, Samara Morgan z „Ring” oraz Ghostface’a) prowadzili dochodzenie wraz z nocnym tropieniem kryminalnych zagadek w Skansenie, zwiedzali zabytkowy Skansen w porze nocnej z latarkami oraz nagrali film z przebiegu nocowania w bibliotece. Biblioteka gościła także lokalnego fotografa Arkadiusza Tymidajskiego, który w sposób profesjonalny uwiecznił wydarzenie, organizując sesję zdjęciową powstałą w ramach Wielowiejskiego Klubu Fotograficznego. Przed spaniem wszyscy uczestnicy zjedli smaczny posiłek oraz obejrzeli film pt. „Mój brat ściga dinozaury”. Następnego dnia w godzinach dopołudniowych uczestnicy, po śniadaniu opuścili bibliotekę. W wydarzeniu udział wzięło 15 uczestników.
Międzynarodowy Dzień Seniora - gminne spotkanie seniorów, które odbyło się 14 listopada, w Świetlicy Wiejskiej w Wiśniczach, podczas którego promowano bibliotekę i zachęcano uczestników do zapisania się do biblioteki. Na miejscu seniorzy mogli zapisać się do biblioteki, a także wypożyczyć książki z dużą czcionką, uprzednio dla nich przygotowane i przywiezione na miejsce. W spotkaniu udział wzięło 15 uczestników.
Tydzień Ekologiczny - w dniach od 20 listopada do 5 grudnia, w bibliotece odbywał się cykl zajęć, warsztatów i ekologicznych lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Pokazana została także wystawa fotograficzna pn. „Las” pani Agnieszki Ciszewskiej. Ogłoszono również konkurs plastyczny dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej pn. „Misja - czyste powietrze” oraz odbyły się dwa spektakle ekologiczne sfinansowane przez Urząd Gminy ze środków programu Czyste Powietrze. W ramach tygodnia ekologicznego odbyły się następujące wydarzenia:
warsztaty pszczelarskie dla uczniów klas 1-3,
warsztaty dla najmłodszych pn. „Barwy jesieni” w ramach projektu akcji Bibliomaluch,
warsztaty ekologiczne pn. „Ptaki zimą”,
spektakl ekologiczny pt. „Eko kosmita” (dla przedszkoli i klas młodszych szkoły podstawowej) wraz z wręczeniem nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Misja - czyste powietrze”,
spektakl ekologiczny pt. „Sen o planecie” (dla starszych klas szkoły podstawowej),
ekologiczne czytanie dla uczniów klas 1-3,
lekcje biblioteczne ph. ekologiczne funkcje lasu dla klas 4-8,
wystawa fotograficzna pt. „Las” Agnieszki Ciszewskiej, którą obejrzało 116 osób.
Łącznie w tygodniu ekologicznym udział wzięło 364 uczestników.
Warsztaty tworzenia ozdób choinkowych przez wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu ZSP w Wielowsi. Wykonane przez młodzież ozdoby posłużyły do dekorowania choinek, w ramach akcji „Choinki nadziei z Brynka”.
Czytelnik roku – konkurs dla najaktywniejszego czytelnika biblioteki. W styczniu ogłoszono całoroczny konkurs czytelniczy dla dzieci i młodzieży. Korzystający z biblioteki głównej i filii w wieku do 18 roku życia, otrzymali Paszporty Czytelnika w których zbierali pieczątki za każdą wypożyczoną książkę. Uczestnicy z największą liczbą pieczątek czyli z największą ilością wypożyczonych i przeczytanych książek otrzymali nagrody. W konkursie udział wzięło 59 uczestników z biblioteki głównej i filii w Świbiu, nagrody otrzymały 24 osoby.
Dzień chłopaka w bibliotece - z tej okazji odwiedziło nas 16 uczniów ze ZSP w Świbiu. Wysłuchali fragmentów książek związanych z tym świętem i wykonali prace plastyczne a także poznali tajniki pracy bibliotekarzy. Zwiedzili również Skansen,
Choinki nadziei z Brynka - akcja społeczna współorganizowana z Nadleśnictwem Brynek, podczas której przedstawiciele Nadleśnictwa Brynek oraz jednostek OPS, Urzędu Gminy, Szkół i GBP, GOK Wielowieś ozdobili choinki, które następnie przekazano podopiecznym OPS oraz osobom starszym i samotnym. Do choinek dołączone zostały również przepiękne, ręcznie zrobione kartki z życzeniami świątecznymi, które wykonali wolontariusze z ZSP w Wielowsi.
Wystawa włóczkowego rękodzieła Kornelii Ślósarek, mieszkanki Wielowsi, prezentowana w bibliotece głównej od 11 do 31 grudnia. Na ekspozycję składało się kilkadziesiąt ręcznie wykonanych elementów garderoby (czapki, szaliki, rękawiczki, swetry), ozdób świątecznych (bombki), przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych m. in. portfele, poduszki czy koce. Dopełnieniem ekspozycji była przepiękna, kolorowa choinka, zrobiona z włóczki, która dodatkowo była elementem dekoracyjnym biblioteki. Ekspozycję obejrzało 219 osób.
Przedszkolak w bibliotece - biblioteka we współpracy z Przedszkolem w Wielowsi zorganizowała cykl lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków, by zachęcić dzieci do odwiedzania biblioteki i zaszczepić w nich pasje czytelnicze. Zajęcia prowadzone były w oparciu o wybrany tematycznie rodzaj literatury dostosowany do wieku uczestników. Zajęcia opierały się na czytaniu książek i wykonywaniu prac plastycznych.
Szkolenia, posiedzenia komisji, spotkania - w pomieszczeniach bibliotecznych oprócz zajęć prowadzonych i organizowanych przez bibliotekę odbywały się różnego rodzaju spotkania, posiedzenia wspólnych komisji, spotkania Rady Gminy i szkolenia m. in. dla pracowników Urzędu Gminy i jednostek podległych z tematyki zmian w Kodeksie Pracy, wdrażania procedur, przepisów BHP, czy zasad funkcjonowania jednostek.
Akcje czytelnicze:
Zaczytaj się w książce - 13 lutego w bibliotece miała miejsce walentynkowa akcja pn. „Zaczytaj się w książce”. Na czytelników czekały książki o miłości, które można było wypożyczyć i otrzymać słodki upominek.
Eko Plecak – do przedszkoli w Wielowsi i Świbiu zostały dostarczone plecaki z książkami dla najmłodszych o tematyce edukacji ekologicznej. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem w 2024 r. - wypożyczono łącznie 418 książek.
Narodowe czytanie - „Kordiana” Juliusza Słowackiego, które odbyło się 9 września w Skansenie. Wśród uczestników interpretujących dzieło znaleźli się między innymi: Wójt Gminy Wielowieś, kierownicy i pracownicy Gminnych jednostek organizacyjnych, nauczyciele wraz z uczniami ZSP w Wielowsi. Łącznie w wydarzeniu udział wzięło 58 osób.
Czytamy z sercem - akcja edukacyjna dla szkół i bibliotek, promująca czytelnictwo i zgłębiająca wiedzę na temat serca. W ramach tego wydarzenia przedszkolaki z ZSP w Wielowsi przemaszerowały z Przedszkola do siedziby biblioteki z transparentem propagującym zdrowy tryb życia. Podczas lekcji bibliotecznej dowiedziały się jak dbać o zdrowe serce i wysłuchały fragmentów książki dla dzieci traktującej o tym temacie. W wydarzeniu udział wzięło 41 dzieci.
„Mała książka wielki człowiek” - kampania społeczna przypominająca o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania od najmłodszych lat, w ramach którego dzieci w wieku 3-6 lat, po zapisaniu się do biblioteki otrzymują wyprawkę czytelniczą, składającą się z zestawu książek, a po 10 wizytach w bibliotece otrzymują Dyplom Małego Czytelnika. W 2024 r. do projektu przystąpiło 26 dzieci. Wydano 39 dyplomów.
„Uwolnij książkę” - akcja czytelnicza w ramach której mieszkańcy mogli sobie zabierać książki, które nie są już wypożyczane. Na specjalnie oznaczonym regale, znajdującym się przy wejściu do budynku biblioteki, wyeksponowane są książki, które czytelnicy mogą sobie zabierać, a w zamian przynosić inne. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników i mieszkańców gminy.
Biblioteka prowadzi również działalność wystawienniczą. Wszystkie ważniejsze rocznice państwowe, kulturalne oraz literackie miały swoje odzwierciedlenie w działalności placówki.
Przed biblioteką na tablicach informacyjnych prezentowane były tematyczne wystawy i gazetki o patronach roku 2024, autorach, świętach i szczególnych dniach:
Literaccy patroni roku 2024,
Ks. Jan Twardowski - biografia,
Dzień Kubusia Puchatka,
Wisława Szymborska - biografia,
Irena Sendlerowa - biografia,
Ignacy Krasicki - biografia,
Dzień poezji - wystawka literacka,
Wielkanoc - tradycje i zwyczaje,
Akcja Żonkile - wystawka historyczna nt. wybuchu powstania w getcie warszawskim,
Dzień Ziemi - wystawka ekologiczna,
Konstytucja 3 Maja - wystawka historyczna,
Tydzień Bibliotek - wystawka literacka dla dzieci,
Noc Muzeów - wystawka literacka i gazetka w Skansenie,
Dzień Matki - gazetka,
Tata też czyta - gazetka,
Dzień czytania komiksów - gazetka,
Gazetka świąteczna pt. „Tradycje Bożego Narodzenia”,
Wystawa prac laureatów konkursu plastycznego „Misja - czyste powietrze”.
Działalność w zakresie promocji literatury, kultury i czytelnictwa prowadzi również Filia w Świbiu. W 2024 r w bibliotece filialnej odbyły się wydarzenia i wystawki w tematyce:
Gazetka o literackich patronach roku 2024,
Walentynkowe zajęcia plastyczne,
Wielkanocne zajęcia plastyczne,
Kontynuowanie akcji „Mała książka wielki człowiek” (poziom przedszkolny),
Wizyta przedszkolaków w bibliotece – lekcja biblioteczna,
Wykonanie planszy informacyjnej związanej z tzw. „Ustawą Kamilkową”,
Piżama party - czytanie do poduszki (we współpracy ze szkołą w Świbiu),
Wieczór z książką (we współpracy ze szkołą) pt. Mole książkowe opanowały bibliotekę,
Udział w XVI Powiatowej Konferencji Regionalnej w Toszku „Śląski humor i satyra”,
Andrzejkowe wróżby w bibliotece: poznawanie zwyczajów andrzejkowych, lanie wosku, wróżenie w kubeczkach, kolorowanka XXL, piosenki o wróżeniu,
Przedświąteczne zajęcia plastyczne: wykonanie pracy z choinkami,
Mobilna biblioteka – dostarczanie książek osobom, mającym trudności z poruszaniem się (14 akcji dla 6 osób).
Warto podkreślić, iż wśród wymienionych przedsięwzięć opisanych w działalności biblioteki, placówka włącza się w wiele ogólnopolskich kampanii popularyzujących czytelnictwo, które są doskonałą formą współdziałania ze środowiskiem, m. in. Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek, Europejskie Dni Dziedzictwa, akcja edukacyjna Muzeum POLIN „Żonkile” czy akcji promującej czytanie wśród najmłodszych pt. Mała książka wielki człowiek, co zdecydowanie podwyższa funkcjonowanie i rangę biblioteki, nie ograniczając się tylko do wypożyczania zbiorów.
Łącznie w ramach działalności filii w 2024 r. odbyło się 7 wydarzeń stacjonarnych oraz akcje czytelnicze i działania edukacyjne, w których wzięło udział 121 osób.
Skansen działający przy bibliotece, dostępny jest dla zwiedzających w czasie pracy Gminnej Biblioteki Publicznej najczęściej od poniedziałku do piątku jak również w wybrane soboty, zarówno dla indywidualnych odwiedzających, jak i grupowych zorganizowanych. Oprócz zwiedzania odbywają się w nim różnorodne wydarzenia skierowane do mieszkańców gminy, uczniów i przedszkolaków m. in. spotkania lokalnych grup społecznych, pokazy, promocje książek, wystawy.
Prowadzone są także tematyczne lekcje regionalizmu i historii głównie skierowane do dzieci i młodzieży. Można wybrać spośród trzech tematów lekcji muzealnych:
Pogodomy po naszemu czyli w gwarze śląskiej,
Dawna Wielowieś na styku trzech religii i kultur,
Praca, codzienne życie, tradycje i obrzędy naszych przodków.
W 2024 r. skansen odwiedziły 254 osoby.